RADY DLA MAMY I TATY

RADY DLA MAMY I TATY NA PIERWSZE DNI POBYTU W PRZEDSZKOLU

Drogi Rodzicu!

Od Ciebie zależy dobry start dziecka w przedszkolu, pomóż mu i odpowiednio przygotuj swojego malucha do przedszkola:

• Rozmawiaj z dzieckiem na temat przedszkola. Opowiedz mu jak to było, kiedy sam chodziłeś/aś do przedszkola.
  • Przychylnie nastawiaj dziecko do przedszkola, pokazując jego dobre strony np. możliwość zabawy nowymi zabawkami, poznanie nowych kolegów i koleżanek. Nie strasz dziecka przedszkolem!
  • Wybierz się z dzieckiem na zakupy, by mogło wziąć udział w wyborze kapci, worka na ubrania.
  • Zadbaj o to, by zakładanie kapci i ubrań nie sprawiało dziecku kłopotów.
  • Poinformuj dziecko, że w przedszkolu będzie spędzało czas z innymi dziećmi, ale bez rodziców.
  • Zapewniaj dziecko, że po nie przyjdziesz. Odbieraj je w uzgodnionym czasie np. po obiedzie. Pożegnaj się z dzieckiem już w szatni przyjdź po nie punktualnie i wręczcie mu mały prezent z okazji zostania przedszkolakiem.
  • Zachęcaj do samodzielnego jedzenia – wspieraj dziecko w samodzielnym  posługiwaniu się sztućcami i kubkiem.
  • Przyzwyczajaj do samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, mycia rąk, ubierania się, korzystania z chusteczek higienicznych.
  • Koniecznie odzwyczaj dziecko od pampersa, smoczka i butelki.
  • Jeśli możesz, w pierwszych dniach odbieraj je wcześniej.
  • Bądź stanowcza/y, nie przedłużaj pożegnania z dzieckiem.
  • Wprowadź w domu stały rytm dnia.
  • Pozwól na zabranie do przedszkola ulubionej zabawki, maskotki, zdjęcia mamy, taty.
  • Chwalcie dziecko za dzielność i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji. Gdy będzie bardzo płakało, powiedzcie mu że wszyscy ludzie się trochę denerwują i boją nowych miejsc, ale po kilku dniach czują się pewniej, i tak będzie też z nim.
  • Pamiętajcie, że wasz maluch ma prawo wyrażać sprzeciw i niezadowolenie bo w końcu w jego życiu zaszła radykalna zmiana i potrzeba czasu, aby ją zaakceptował. Jeżeli przetrwacie pierwszy miesiąc, dalej będzie już z górki i tylko patrzeć jak wasze dzieci będą z przejęciem opowiadać o swoich przyjaźniach, z dumą pokażą zdjęcia np. z balu karnawałowego.

CZEGO RODZICE ROBIĆ NIE POWINNI!

• Straszyć dziecka przedszkolem.
  • Posyłać do przedszkola dziecka, które nigdy dotąd nie zostawało bez mamy - taki początek z góry skazany jest na niepowodzenie!
  • Zaglądać na pożegnanie do sali, by sprawdzić czy dziecko jeszcze płacze. Jeśli wasza pociecha to zauważy, resztę dnia spędzi przy drzwiach, bo skoro mama raz zajrzała, to może zajrzy jeszcze!
  • Poddawać się! Jeśli rodzice wzruszeni łzami bądź zdenerwowani tupaniem swojej latorośli zdecydują się zostawić dziecko jeszcze" tylko dzisiaj" w domu, jest to sygnał, aby jeszcze bardziej demonstrować swoje niezadowolenie. Zwykle jest tak, że jedno ustępstwo rodzica sprawia, że wcześniej czy później dziecko postawi na swoim i zostanie w domu na dłużej!